whatsapp-business-api-logo-icon
پیست اسکی دیزین
پیست اسکی دیزین ۲۷ اسفند ۱۴۰۲

پیست بین‌المللی اسکی دیزین، همچنان یکی از معروف‌ترین پیست اسکی ایران است اما تنها پیست اسکی موجود در ایران نیست. ارتفاعات البرز به لحاظ زمین‌شناسی درواقع ادامه چین‌خوردگی‌های رشته کوه آلپ در اروپا است؛ پس به‌نوعی ایستگاه‌های اسکی در این ارتفاعات می‌تواند نوعی تجربه اسکی کردن در ارتفاعات آلپ را برای شما تداعی کند. همین موضوع هم باعث شده که بهترین پیست‌های اسکی ایران مثل «دیزین»، «توچال»، «شمشک»، «دربندسر» و «آبعلی» در ارتفاعات البرز قرار داشته باشند.

نگاهی به پیست اسکی دیزین

درمورد پیست اسکی دیزین بهتر است اینگونه شروع کنیم که اگر به دنبال مجهزترین پیست اسکی ایران می‌گردید، قطعاً گزینه مطلوب شما پیست دیزین تهران است که در محدوده شهر لواسان و شمیرانات تهران واقع شده است؛ اما سرراست‌ترین آدرس پیست دیزین تهران از جاده چالوس کرج است. بعد از عبور از هتل گچسر و خروجی روستای ولایت‌رود، در ۸۰ کیلومتری جاده چالوس می‌توان راحت به پیست اسکی دیزین دسترسی پیدا کرد.

شاید از خودتان بپرسید پیست بین‌المللی اسکی دیزین چطور تبدیل به همچین پیست مجهزی شد که قابلیت رقابت جهانی با پیست‌های سراسر دنیا را دارد؟ درواقع در سال‌های ۴۲-۱۳۴۱، یک گروه خارجی به سرپرستی کاظم گیلانپور که خود نیز مربی و قهرمان اسکی بود و در دامنه البرز به دنبال اکتشاف معدن بودند، این منطقه را شناسایی کردند و برای اسکی مناسب تشخیص داده شد. در سال ۴۳ تنها یک تله اسکی سیار در پیست اسکی دیزین نصب کردند که محل تمرین خارج از فصل تیم ملی آن زمان بود.

کم‌کم تا سال ۱۳۴۸ نصب انواع تله‌ها و همچنین تله کابین ۲۴۰۰ متری پیست دیزین تهران و احداث امکاناتی چون رستوران طول کشید تا به مرحله بهره‌برداری برسد تا اینکه پیست اسکی دیزین در سال ۱۳۵۱ تکمیل و آماده استفاده اسکی‌بازان شد.

امروزه نیز  پیست اسکی دیزین که شامل ۴ تله کابین، ۲ تله سیژ، ۹ تله اسکی بشقابی و ۱ تله اسکی چکشی است، اولین پیست اسکی در ایران است که توانسته از طرف فدراسیون جهانی اسکی نیز برای برگزاری مسابقات رسمی و بین‌المللی اسکی مورد تایید قرار بگیرد.

درواقع در تاریخچه پیست اسکی دیزین می‌توان اولین‌ها را به راحتی علامت زد؛ به عنوان مثال اولین دستگاه‌های بالابر در پیست دیزین تهران، در سال ۱۳۸۴ نصب شدند. در دیزین بالطبع امکانات رفاهی مختلف و خوبی متناسب با پیست اسکی دیزین و گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند، از انواع هتل و کلبه‌های اجاره‌ای و رستوران فراهم شده است و مجموعه این امکانات با ترکیب آب‌و‌هوای فوق‌العاده باعث شده دیزین تهران به یک دهکده گردشگری چهارفصله در ایران و خاورمیانه تبدیل شود.

بهترین زمان برای اسکی‌کردن در پیست دیزین تهران از اواخر پاییز تا اوایل اردیبهشت ماه است. اما در طول تابستان اسکی روی چمن که ۶۵۰ متر طول دارد هم در پیست اسکی دیزین ممکن است و پاتوق مسابقات جهانی اسکی روی چمن شده است. حتی در پیست اسکی دیزین تهران می‌توان تفریحات و فعالیت‌هایی مثل دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت‌سواری و غیره را هم در کنار بازدید از باغ گل دیزین و طبیعت کوهستانی آن تجربه کرد.

انواع پیست های دیزین

اصلا پیست یعنی چی؟ اگر در فرهنگ لغات جست‌و‌جو کرده باشید متوجه شده‌اید که تعریف پیست در میان واژگان ما، یعنی میدان یا محوطه و محلی که برای ورزش یا رقص فراهم شده است. حالا جدا از این تعریف کلی پیست، پیست اسکی دیزین نیز انواع مختلفی از پیست دارد که همین تنوع به ورزشکاران و اسکی بازان قدرت انتخاب بیشتری بخشیده است.

دهکده دیزین، مجموعا ۲۳ پیست دارد و از جمله پیست‌های اسکی دیزین تهران می‌توان به پیست مبتدی و پیست ویپیست (برای ورزشکاران حرفه‌ای)، پیست اسنوپارک، پیست چمن و پیست یو اشاره کرد.

پیست مبتدی

پیست مبتدی دیزین در قسمت شمال شرقی پیست اسکی دیزین و بالای رستوران چمن قرار گرفته که محیط آن به لحاظ شیب دامنه و امکانات برای ورزشکاران مبتدی، در هرسنی امن و مناسب است.

همچنین پیست مبتدی دیزین به تله اسکی مبتدی دیزین نیز دسترسی دارد. تله اسکی مبتدی پیست دیزین تهران، با طول ۲۵۰ متر و ارتفاع ۱۰ متر در سال ۱۳۵۴ تکمیل شده و آماده استفاده است.

پیست ویپیست

پیست ویپیست دیزین که به علت دامنه پرشیب‌تر برای ورزشکاران و اسکی‌بازان حرفه‌ای آماده شده است تقریبا طول آن به ۹ کیلومتر می‌رسد که به تله کابین‌های با ارتفاع بالا نیز دسترسی دارد.

پیست اسنو پارک

اسنوپارک دیزین نیز از محیط‌های حرفه‌ای پیست اسکی دیزین است که در جهت شمال آن و بالای رستوران چمن قرارگرفته و می‌توان با تله‌سیژ دره به آن دسترسی پیدا کرد.

درواقع پیست اسنو پارک دیزین جایی است که اسکی‌بازان حرفه‌ای و ورزشکاران به حرکات نمایشی و مسابقات جذاب خود می‌پردازند و شاید شما نتوانید مثل آن‌ها اسکی کنید اما مطمئنا از تماشای آن‌ها، آن هم در ارتفاع بالا و شیب‌های هیجانی پیست اسکی دیزین لذت خواهید برد.

پیست چمن

تنها پیست اسکی‌ای که در فصل تابستان هم باز است و پذیرای اسکی‌بازان است، پیست اسکی دیزین است که تابستان‌ها بخش پیست چمن آن برای مسابقات بین‌المللی اسکی روی چمن، دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت‌سواری و غیره را فراهم می‌کند.

پیست چمن در سمت شمال غرب دفتر مدیریت پیست دیزین تهران تا جنوب رستوران چمن قرارگرفته است. همچنین از پیست چمن دیزین شما امکان دسترسی به تله‌های مختلفی دارید.

پیست یو

پیست یو در کنار اسنوپارک دیزین بالای رستوران چمن قرارگرفته و برای ورزشکاران حرفه‌ای و اسکی‌بازان و اسنوبورد‌سواران ماهر، کاملا مناسب است.

امکانات رفاهی پیست اسکی دیزین

مگر می‌شود به مجموعه‌ای به این بزرگی سفر کنید و از امکانات مختلف رفاهی این پیست بی‌بهره باشید؟ اتفاقا پیست اسکی دیزین یکی از بهترین امکانات رفاهی را برای ورزشکاران و اسکی‌بازان و گردشگران در میان پیست‌های اسکی تهران دارد. که در این قسمت انواع این امکانات و جاذبه‌ها را برایتان توضیح داده‌ایم.

تله کابین

فرق تله کابین با انواع تله‌های موجود در پیست اسکی دیزین این است که به جای نیمکت‌های ساده و شناور در آسمان، شما در ارتفاعات چندین متری روی صندلی‌های خود در کابین‌هایی نشسته‌اید که از ایستگاهی به ایستگاه دیگر که ویژگی‌های متفاوتی به لحاظ ارتفاع و دسترسی دارند می‌روید.

از جمله تله کابین‌های پیست اسکی دیزین می‌توان به «تله کابین شاله» با طول ۱۷۵۰ متر و ارتفاع ۴۸۰ متر، «تله کابین قله» با طول ۱۹۵۰ متر و ارتفاع ۴۳۰ متر، «تله کابین دره» که طولانی‌ترین تله کابین دیزین است با طول ۲۴۸۰ متر و ارتفاع ۵۱۰ متر و در آخر «تله کابین چمن» با طول ۱۴۸۰ متر و ارتفاع ۳۸۵ متر اشاره کرد.

شما به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

(0/0)

ارسال دیدگاه

لغو پاسخ